Jak uczyć dzieci programowania? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Czy kurs programowania dla dzieci to dobry pomysł?

Nauka programowania dla dzieci – od kiedy warto rozpocząć wprowadzanie elementów edukacyjnych do zabawy? Praktyczny poradnik dla rodziców.

Programowanie to jeden z najbardziej pożądanych i jednocześnie dobrze płatnych zawodów. Aby się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić jeden z popularnych portali, na których pracodawcy poszukują pracowników. Informatyka, a w szczególności programowanie jest obecnie jedną z najbardziej docenianych twardych umiejętności, nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Nauka programowania dla dzieci – od kiedy zacząć?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne i w różnym wieku może wykazywać chęci do zdobywania nowej wiedzy. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że programowanie to nie tylko tworzenie linijek kodu, które w konsekwencji będą wykorzystywane do wydawania poleceń m.in. aplikacjom. W pewnym sensie jest to podejście do napotkanego problemu, który po prostu trzeba rozwiązać. Z tego powodu naukę kodowania dla dzieci można rozpocząć już w wieku przedszkolnym. Uczenie dzieci kodowania w początkowym etapie obejmuje edukację zmierzającą do wytworzenia lub wzmocnienia umiejętności logicznego myślenia i kreatywnego podejścia. Ponadto zawiera naukę wytrwałości polegającą na nieprzejmowaniu się niepowodzeniami i traktowaniu ich jako doświadczenia.

Jak uczyć dzieci programowania? Najważniejsze informacje

Zapisanie dziecka w wieku przedszkolnym na kurs programowania jest dobrym pomysłem wyłącznie w przypadku, gdy kurs jest organizowany przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest również wykształcenie pedagogiczne osób prowadzących szkolenie, ponieważ pozwala to indywidualnie dopasować metody komunikacji do konkretnego dziecka. Czy nauka kodowania może odbywać się w domu? Oczywiście, że tak.

  • Warto zaznaczyć, że początkowa faza nauki oprogramowania wcale nie musi odbywać się przy wykorzystaniu komputera. Pierwszy cykl zajęć może obejmować przyczynę i skutek, czyli rozwiązywanie problemów.
  • Zajęcia mogą odbywać się na dworze lub w domu i obejmować zadania związane z czynnościami, które muszą być podjęte w celu uzyskania konkretnego efektu. Po każdym sukcesie warto pochwalić pociechę, a w przypadku niepowodzeń należy je bagatelizować i motywować do kolejnych prób.

Nauka poprzez zabawę to jedyna skuteczna metoda pozwalająca utrzymać koncentrację dziecka na dłużej. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Nauka kodowania dla dzieci – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Zabawki edukacyjne od kilku lat systematycznie zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego. Oprócz zabawy, dziecko uczy się również wielu przydatnych umiejętności. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając zestawy lub zabawki edukacyjne dla dzieci?

  • Pierwszy i najważniejszy wyznacznik to kryterium wiekowe. Dlaczego jest aż tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że źle dopasowane materiały edukacyjne są po prostu nieskuteczne i nudzą dzieci.
  • Kolejnym kryterium jest renoma producenta konkretnej zabawki lub zestawu edukacyjnego. Na rynku nie brakuje firm, które specjalizują się wyłącznie w produktach tego typu. Przed wyborem konkretnego zestawu, warto zapoznać się m.in. z opiniami innych rodziców.
  • Nieco starsze dzieci z pewnością zainteresują się robotami edukacyjnymi. Nierzadko roboty tego typu to tak naprawdę zestawy do samodzielnego montażu, które następnie trzeba zaprogramować. Więcej o robotach edukacyjnych można przeczytać w tym artykule.
  • Wybrane zestawy edukacyjne mogą być rozbudowane o dodatkowe elementy, które poszerzają ich wykorzystanie. W praktyce oznacza to możliwość nauki nowych umiejętności.
  • Kolejnym dobrym pomysłem jest wykorzystanie popularnych serwisów społecznościowych i stron internetowych. Można tam znaleźć m.in. materiały edukacyjne dotyczące programowania dla dzieci w różnym wieku. Dobrym pomysłem jest także kurs programowania dla dzieci online. Przed zakupem dostępu warto jednak dokładnie sprawdzić jego jakość i opinie innych kursantów. Dodatkowe informacje dotyczące nauki programowania w sieci można znaleźć pod tym linkiem.

Jeżeli tylko dziecko wykazuje chęć do nauki programowania, warto inwestować w zabawki edukacyjne i kursy, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Umiejętność rozwiązywanie problemów i szybkie podejmowanie trafnych decyzji przydadzą się nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Leave a comment