Wonder to marka proponująca swoim klientom roboty edukacyjne, mające za zadanie wspomagać użytkowników w poznawaniu podstaw programowania i robotyki. Dzięki wykorzystaniu takich narzędzi dziecko będzie mogło przygotowywać się do poznawania materiału, który w szkole będzie wkrótce podstawą programową. To ważne nie tylko z uwagi na szkolnictwo, ale przede wszystkim pomoc w przygotowaniu do dorosłego życia. Już w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na dobrze wyszkolonych programistów jest duże, a dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu podlega ono stałemu wzrostowi. Najpopularniejszymi produktami firmy Wonder są słynne roboty Dash i Dot.

Wonder

Firma Wonder specjalizuje się w produkcji znakomitych robotów edukacyjnych. Misją całej marki jest otwarcie możliwości nauki podstaw programowania, robotyki i treningu logicznego myślenia. Dzisiejszy świat cierpi na deficyt wykształconych programistów i robotyków, a przyszłość, do której dążymy, potrzebuje ich jeszcze więcej. Wkrótce w szkołach informatyka stanie się nieodłącznym elementem wszystkich przedmiotów – warto przygotować swoje dziecko na taką ewentualność. Nauka poprzez zabawę to najlepszy możliwy sposób “zaszczepiania” wiedzy w młodym pokoleniu. Wielu rodziców korzysta z produktów Wonder wspólnie ze swoimi dziećmi, pomagając im w rozwoju i samodzielnie ucząc się podstaw z dziedziny, której sami nie mieli okazji poznać. U większości młodzieży i dzieci można zauważyć nieustanne zainteresowanie technologią. Wiele z nich po prostu siada przed komputerem i korzysta z gier komputerowych, ale inna grupa lubi rozkładać urządzenia na części i sprawdzać, jak działają. Wszystkie te zapotrzebowania mogą być zaspokajane dzięki produktom Wonder, które są zaprojektowane w taki sposób, aby użytkownik mógł uczyć się wartościowych informacji i nabywać przydatne umiejętności przy okazji zabawy.

Dlaczego to takie ważne?

W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zapewnienie młodej części społeczeństwa odpowiedniego przygotowania do poznawania wiedzy z dziedziny techniki. To bardzo istotne elementy nauki, które powinny już dzisiaj być wprowadzane do programu szkolnego wszystkich dzieci będących aktualnie w wieku szkolnym. Obecnie na całym świecie tworzy się coraz większy deficyt osób wykształconych w technicznych kierunkach, które potrafią programować. Powstaje on w wyniku stale rosnącego zapotrzebowania, które wynika z kolei ze stałego rozwoju technologicznego na całej Ziemi. Wkrótce wiele zawodów, które dzisiaj wykonywane są przez ludzi, przestanie istnieć, a pracownicy zostaną zastąpieni przez roboty i komputery. Nie oznacza to jednak, że znikną miejsca pracy – pojawią się po prostu w innych miejscach. Proces ten można zauważyć już dzisiaj: coraz częściej można spotkać automatyczne kasy w sklepach czy na przykład lepiej wyposażone fabryki, które wymagają coraz mniejszej interwencji człowieka. Jednocześnie należy zauważyć znaczący przyrost miejsc pracy w firmach, które zatrudniają programistów. Ogólna tendencja ludzkości wskazuje na trend wzrostu średniej inteligencji w społeczeństwie, co w zestawieniu ze stale postępującym rozwojem technologicznym pozwala na sukcesywną eliminację miejsc pracy wymagających głównie wysiłku fizycznego, w zamian za przyrost tych, gdzie liczy się przede wszystkim wysiłek intelektualny.

Jak działają roboty Ozobot?

Roboty Ozobot to urządzenia wyposażone w układ jezdny, diody i zestaw różnych czujników. Dzieci mogą programować roboty, po prostu rysując odpowiednimi kolorami ścieżki, którymi robot będzie podążał. W ten sam sposób mogą one także korzystać ze specjalnie przygotowanych puzzli, na których są nadrukowane linie w odpowiednich kolorach. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne dla uczniów, którzy nie mają jeszcze dostatecznie dobrze rozwiniętych umiejętności motorycznych, aby prawidłowo rysować komendy dla robotów.  Nauczanie z wykorzystaniem puzzli, a następnie rysowanie jest najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych użytkowników oraz dla tych początkujących. Ci, którzy dobrze już opanowali taką metodologię, będą mieli znacząco ułatwione zadanie, jeśli chcieliby skorzystać z możliwości programowania z wykorzystaniem języka Blockly na komputerze, tablecie czy telefonie.

Czego Ozoboty uczą dzieci?

Ozobot to narzędzie dydaktyczne, które jest w stanie nauczyć dziecka charakterystycznego sposobu abstrakcyjnego myślenia. Dzięki takim umiejętnościom dziecku będzie łatwiej programować w przyszłości znacznie trudniejsze programy. Oprócz tego Ozoboty są w stanie wspomagać naukę takich umiejętności jak rysowanie, praca w grupie oraz przede wszystkim w jasny sposób umożliwiają zrozumienie pojęć “komenda”, “pętla logiczna”, “line follower”, “skrypt” i wiele innych. Najważniejsze jest pełne zrozumienie danego tematu, co przychodzi naturalnie dzięki intuicyjnemu sposobowi nauczania. Dzieci mogą błędnie układać trasy i próbować różnych rozwiązań, obserwując skutki – to bardzo motywujący i interesujący sposób na naukę programowania.

Ozoboty w szkołach

Ozoboty są przygotowane w taki sposób, aby w prosty sposób mogły stanowić integralną część zajęć lekcyjnych w szkole lub przedszkolu. Niewielkie robociki są zaprojektowane tak, aby nie wymagały skomplikowanych operacji łączenia kablami z innym sprzętem ani konfigurowania bezprzewodowych połączeń. Do prawidłowej pracy wystarczy robot, ładowarka, puzzle i mazaki. To doskonała propozycja dla szkół i przedszkoli – nauka z robotami Ozobot doskonale wpisuje się w nurt nauczania STEAM. Jest to podejście edukacji interdyscyplinarnej, której celem jest nauka o szeroko pojętej naturze świata (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering), sztuce (Arts) i matematyce (Mathematics). Dzięki robotom Ozobot dzieci mogą łączyć teorię z praktyką – po zaprogramowaniu robota obserwują jego działanie w rzeczywistości (a nie na przykład w wirtualnym świecie).

Co dokładnie oferujemy?

W ofercie posiadamy przede wszystkim Ozoboty BIT oraz nowsze Ozoboty Evo. Te są wyposażone w większą ilość czujników, mają wbudowane głośniczki oraz diody LED – są w stanie wchodzić w interakcje z innymi Ozobotami oraz samodzielnie podejmować decyzje i wykonywać zadania na ich podstawie (po odpowiednim zaprogramowaniu). Oferujemy także różne zestawy kilku Ozobotów z dołączonymi akcesoriami – to pozycje, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla szkół czy przedszkoli. Akcesoria można kupić również osobno – między innymi specjalne maty do kodowania, drewniane puzzle, zeszyty, specjalne krążki do kodowania oraz książki z serii “Kodowanie na dywanie”. Warto również zwrócić szczególną uwagę na specjalne wydania poradników z propozycjami scenariuszy lekcyjnych z wykorzystaniem robotów Ozobot. To materiały dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów i będą szczególnie przydatne dla nauczycieli prowadzących takie zajęcia.