Photon to wysokiej klasy robot edukacyjny, zaprojektowany przez znakomitych specjalistów do pracy z dziećmi. Główną cechą robota jest sposób jego użytkowania – aby ten mógł cokolwiek zrobić, użytkownik musi go nauczyć tej czynności. Założenie projektu jest takie, że dzieci uczą się najlepiej wtedy, kiedy nie zdają sobie z tego sprawy. Dziecko, bawiąc się robotem, będzie uczyło się logicznego myślenia i pozna podstawy programowania (4 różne interfejsy uzależnione od możliwości i chęci dziecka). Zabawka może zostać włączona jako integralna część programu nauczania w szkole lub przedszkolu. To uniwersalne i bezpieczne narzędzie, które sprawdzi się zarówno dla pięciolatka, jak i nastoletniego dziecka.

Photon - projekt z Uniwersytetu w Białymstoku

Photon to projekt, który swój początek miał jeszcze w 2014 roku – został stworzony w ramach projektu naukowego, realizowanego przez studentów z Politechniki Białostockiej. Aby urządzenie mogło wyewoluować do obecnej formy, zostało wykonanych ponad 20 prototypów. Prace podlegały ścisłej współpracy inżynierów oraz zespołu psychologów z Uniwersytetu SWPS. Dzięki licznym dofinansowaniom (w tym około 52 tysiące dolarów za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Kickstarter oraz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) robot został dopracowany, a zespół dostał możliwość skomercjalizowania go na cały świat. Obecnie jest to narzędzie do nauki robotyki i programowania dla najmłodszych (od piątego roku życia) oraz dla nastoletnich uczniów. Photon przeszedł serię szczegółowych testów i został wypróbowany podczas szkolnych lekcji. 

Programowanie Photona - jak to działa?

Photon przede wszystkim opiera swoje działanie na zasadzie zachęcania dzieci do wykonywania eksperymentów i samodzielnego doświadczania skutków działań, które podejmują. Robot po wyjęciu z opakowania nie jest w stanie jeszcze nic zrobić. Dziecko musi samodzielnie nauczyć robota rozpoznawać kolory, poruszać się w prawidłowy sposób, reagować na interakcje z otoczeniem, których doświadcza za pośrednictwem wbudowanych czujników. W ten sposób użytkownik poznaje sposoby myślenia programisty, to, w jaki sposób muszą być budowane programy i w jaki sposób je postrzegać. Załączona do robota aplikacja pozwala uczyć go nowych umiejętności dzięki przeprowadzonym eksperymentom oraz zadaniom mającym uzasadnienie w zawartej fabule.

Sposoby programowania

Urządzenie może być programowane za pomocą jednego z 4 różnych interfejsów graficznych, aby z powodzeniem mogło być używane przez dzieci w różnym wieku i o różnych upodobaniach.

Photon Draw

Photon Draw to interfejs przeznaczony dla najmłodszych – dla dzieci w wieku od piątego roku życia. Na ekranie urządzenia przenośnego (na przykład tabletu lub telefonu) użytkownik ma za zadanie narysować robotowi trasę, po której ten będzie się poruszał. Aby dziecko rozwijało umiejętności orientacji w przestrzeni, w różnych miejscach może zadać określone czynności, które urządzenie będzie musiało wykonać.

Photon Badge

Photon Badge to interfejs przeznaczony dla użytkowników od szóstego roku życia. Programowanie robota odbywa się za pomocą odpowiednio ułożonych symboli będących instrukcjami dla robota.

Photon Block

Photon Block to interfejs dla dzieci umiejących już czytać – ten pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych relacji między odpowiednio opisanymi blokami z instrukcjami działań.

Photon Code

Photon Code to rodzaj interfejsu, który najbliższy jest prawdziwemu programowaniu w edytorze tekstu. Dziecko ma za zadania układać gotowe bloki tekstu tak, aby stworzyły one działający program. Sugerowany wiek ucznia, który może rozpocząć zabawę z wykorzystaniem tego interfejsu, to około dziesięć lat. Dziecko musi być już w stanie samodzielnie czytać po angielsku proste komendy. Sposób, w jaki należy układać tekst, sprawia, że z zadaniem będą sobie lepiej radziły dzieci, które są już przygotowane do analitycznego i abstrakcyjnego sposobu myślenia.

Prawdziwe programowanie również jest możliwe

Robota Photon można programować również tradycyjnymi sposobami, bez dodatkowych interfejsów mających wspomóc naukę logiki podczas programowania. Korzystanie z każdego z wymienionych powyżej szczebli może zaowocować umiejętnością samodzielnego pisania kodu programu. Robota można programować w języku JavaScript oraz Python. Oba języki stwarzają duże możliwości, nie są trudne, a ich nauka pozwoli nabyć jeszcze większej wiedzy z dziedziny podstaw programowania.

Co potrafi Photon?

Photon to urządzenie, które ma zapewniać możliwie najlepsze warunki do nauki dla dzieci. Aby realizować to zadanie, jest on wyposażony w system, w który zapobiega wykonywaniu zbyt dużej ilości zadań pod rząd. Do Photona dołączone są dedykowane aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki którym dzieci będą mogły programować oraz aplikacja, która przeznaczona jest dla nauczycieli i pomaga przeprowadzać zajęcia zgodnie z podstawą programową polskiej szkoły.

Wykorzystana technologia

Photon to robot, który dzięki baterii o pojemności 2600 mAh jest w stanie pracować do 8 godzin. Urządzenie komunikuje się z innymi urządzeniami za pośrednictwem wbudowanego interfejsu Bluetooth, jest wyposażone w czujniki natężenia oświetlenia, czujniki dotyku, sensory odległości, ma możliwości pomiaru długości przejechanej trasy. Na podstawie zbieranych danych potrafi także określić, o jaki kąt się obrócił, rozpoznaje określone sygnały dźwiękowe oraz bardzo wiele innych ciekawych i przydatnych funkcji.

Co oferujemy w tej kategorii?

W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim ofertę z podstawowym osprzętem do robota Photon (przewód microUSB, zestaw naklejek, instrukcja obsługi i dostęp do dedykowanej aplikacji). Pakiet rozszerzony robota oprócz wymienionych akcesoriów z pakietu podstawowego zawiera przede wszystkim pełny komplet scenariuszy do zajęć lekcyjnych oraz specjalną matę edukacyjną i karty orientacyjne. Serdecznie polecamy także specjalny zestaw z tabletem – zawiera on wszystkie części z pakietu podstawowego oraz dołączony tablet popularnej marki Acer Chromebook Tab 10″. To urządzenie ma wyświetlacz o przekątnej długości 9,7″, jest wyposażony w dwa silne procesory (dual-core Cortex – A72 + quad-core Cortex-A53), pamięć operacyjną RAM o pojemności 4 GB, eMMC o pojemności 32 GB, moduły WiFi, Bluetooth i dwa aparaty. Urządzenie posługuje się systemem Chrome OS i ma dołączoną ładowarkę oraz specjalny rysik.