JIMU Robot to firma polskiego pochodzenia, która zajmuje się produkcją robotów edukacyjnych dla użytkowników w każdym wieku. Produkty tej marki wymuszają na użytkownikach dużą kreatywność podczas składania. Oferowane zestawy nadają się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zabawa takim sprzętem to doskonały sposób na rozpoczęcie nauki robotyki, elektroniki i przede wszystkim podstaw programowania. Misją firmy jest szerzenie wiedzy i zainteresowania naukami technicznymi. To jeden ze sposobów na zlikwidowanie deficytu wykształconych inżynierów, który stale rośnie. Zainteresowanie dziecka we wczesnym dzieciństwie robotyką i programowaniem może w przyszłości zaowocować lepszymi wynikami w nauce tych przedmiotów i zachęcić do rekrutacji na uczelnie techniczne. To nie tylko sposób na sprawienie, żeby świat był lepszy, ale również pomoc i ułatwienie startu Twojemu dziecku.

Firma JIMU

Rozumienie nowych technologii to kluczowa umiejętność, która jest szczególnie potrzebna dla młodego pokolenia. Warto wspomagać swoje dziecko w tym aspekcie, ponieważ jest to inwestycja w jego przyszłość – zarówno w dorosłości, jak i tę, która czeka je podczas zajęć w szkole. Do programu nauczania powoli wprowadzana jest coraz większa ilość technologii i nauki korzystania z niej. Programowanie kiedyś było domeną jedynie wybranych osób na specjalistycznych studiach – dzisiaj już w wieku przedszkolnym często zaczyna się przygotowywać dzieci do pisania własnych programów. 

JIMU AstroBot 1TJM007

Zestaw do budowy AstroBota jest zaprojektowany w taki sposób, aby użytkownik mógł z pomocą pewnej dozy kreatywności zbudować własnego robota społecznego. Użytkownicy, którzy zbudowali już swoje modele, mogą skorzystać z instrukcji, w której opisany jest szczegółowy proces składania robotów według autorskich pomysłów JIMU. W zestawie znajdziesz 371 różnych klocków do zbudowania konstrukcji robota. Do zestawu dołączonych jest aż 5 silników, dzięki którym będziesz mógł sprawić, aby całe urządzenie się poruszało, natomiast do zasilania przeznaczony jest akumulator (Li-Ion) o pojemności 1200 mAh oraz dedykowana ładowarka sieciowa. Warto również wspomnieć o elementach, które sprawiają, że robot może stać się inteligentny i jest w stanie samodzielnie podejmować różne decyzje i przede wszystkim komunikować się z otoczeniem. Jest to między innymi czujnik podczerwieni, głośnik łączący się za pośrednictwem modułu Bluetooth oraz kilka diod LED. Najważniejszą częścią całego zestawu jest mikrokontroler, który ma za zadanie sterować całym robotem i może zostać odpowiednio zaprogramowany przez użytkownika.

Czym jest AstroBot?

AstroBot to robot społeczny, którego wygląd i zachowanie jest w stanie zaprogramować sam użytkownik. Urządzenie jest w stanie wyrażać emocje dzięki dźwiękom emitowanym przez głośnik Bluetooth oraz dzięki oczom. Urządzenie jest przeznaczone dla każdego, kto ukończył ósmy rok życia – zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i dla dorosłych pasjonatów elektroniki, robotyki i programowania, którzy chcieliby rozpocząć swoją naukę w domowym warsztacie. To doskonały sposób na poznanie podstaw każdej z tych dziedzin. Dodatkowo dzięki sieci społecznościowej, każdy użytkownik AstroBota może łatwo udostępnić swój autorski projekt i poznać projekty stworzone przez innych użytkowników, a następnie na ich podstawie złożyć swoją wersję robota.

Jak programować?

Robot wyposażony jest w moduł Bluetooth, a producent udostępnia aplikację na urządzenia mobilne (na systemy Android oraz iOS). Dzięki niej użytkownik ma możliwość programowania mikrokontrolera w środowisku Scratch. Scratch to język programistyczny, który został stworzony dla młodzieży w wieku od 12 do 16 lat. Ze względu na swój unikatowy charakter oraz bardzo dobry odbiór ze strony użytkowników okazał się również znakomitym narzędziem dla dorosłych osób, które chciałyby nauczyć się programowania. Scratch jest obiektowym językiem. Użytkownik podczas programowania wykorzystuje fragmenty kodu zwizualizowane jako fragmenty puzzli – odpowiednio je przesuwając, można ułożyć je w zaplanowanym porządku. Za pomocą tego narzędzia można tworzyć interaktywne gry, unikatowe animacje czy muzykę albo zaprogramować robota, takiego jak AstroBot. Scratch to przede wszystkim język, który ma możliwie jak najlepiej uświadamiać uczniów o sposobie myślenia programisty, a w konsekwencji pomóc w nauce kolejnych, trudniejszych języków programowania.

Jakie korzyści płyną z korzystania z robotów JIMU?

Podstawową korzyścią płynącą z korzystania z zestawów JIMU jest rozwijanie kreatywności każdego użytkownika. Dziecko, budując własne konstrukcje i wyposażając je we wszystkie załączone elementy, które sprawią, że całość “ożyje”, uczy się planowania i poznaje podstawy robotyki. Obsługa różnego rodzaju czujników, nauka programowania ich oraz na przykład pracy silników to bezcenne umiejętności. Dodatkowo wszystkie umiejętności są zdobywane podczas przyjemnej zabawy, która jest mile spędzonym czasem, a nie jedynie nauką z przymusu. W ten sposób nabyte umiejętności znacznie lepiej zapadają w ich pamięci i nie są postrzegane jako przykry obowiązek (tak jak często postrzegana jest szkoła), co gwarantuje znacznie lepsze wyniki w nauce, ale również później, w dorosłym życiu. Bardzo ważne jest również fizyczne doświadczanie efektów pracy programujących dzieci – w skuteczny sposób uświadamia im możliwości, jakie płyną z umiejętności programowania.

Co oferujemy?

W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju zestawy do samodzielnej budowy – najczęściej znajdują się w nich klocki do wykonania konstrukcji, silniki prądu stałego, serwomechanizmy, diody LED, koła, mikrokontrolery (elementy pełniące funkcję urządzeń logicznych) i wiele innych, przydatnych części (do budowy małego robota). Dużą zaletą takich produktów jest to, że z łatwością można łączyć elementy z różnych zestawów, budując zupełnie nowe konstrukcje. Oprócz tego producent udostępnia swoje autorskie pomysły na budowę różnego rodzaju pojazdów oraz robotów naśladujących wyglądem zwierzęta (na przykład wilki, żyrafy, nosorożce, słonie czy modliszki), a sami użytkownicy dzielą się swoimi pomysłami na specjalnym forum. Na stronie dostępne są modele o różnym stopniu skomplikowania. Warto również zwrócić uwagę na możliwości dokupienia poszczególnych części do rozbudowy już istniejących robotów JIMU (na przykład żyroskopy, zestawy kół czy czujniki dotyku).