Ozobot to produkt firmy EduSense, której misją jest szerzenie wiedzy programistycznej wśród najmłodszych. Dzięki powszechnie zdobywającym uznanie robotom dzieci mogą w przystępny sposób poznawać abstrakcyjne pojęcia oraz uczyć się logicznego sposobu myślenia i działania. Takie wsparcie poprzez odpowiednią zabawę we wczesnych latach rozwoju może znacząco wspomóc przyszłych inżynierów i programistów. Produkty Ozobot to przede wszystkim niewielkie roboty, które mogą być programowane za pomocą odpowiednio narysowanych kształtów w różnych kolorach oraz za pomocą specjalnej aplikacji na komputery i urządzenia przenośne. Warto zainwestować w technologię, która pomoże Twojemu dziecku w prosty i przyjemny sposób (poprzez zabawę) nauczyć się podstaw programowania. Producent przygotował ofertę w ten sposób, aby urządzenia z powodzeniem mogły być powszechnie wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych w szkołach i przedszkolach.

Marka EduSense

EduSense to firma, której produkty wykorzystywane są w ponad dwóch tysiącach przedszkoli, szkół i innych ośrodków edukacyjnych na terenie całego kraju. Urządzenia sprawdzają się z powodzeniem w wielu miejscach, a nauczyciele chętnie korzystają z przygotowanych materiałów dydaktycznych opracowanych przez specjalistów EduSense.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Obecnie na całym świecie stale rośnie deficyt programistów i wyspecjalizowanych inżynierów w dziedzinie automatyki i robotyki. Taka sytuacja ma związek z rosnącym rozwojem technologicznym i powstawaniem nowych miejsc pracy na stanowiskach, które wymagają odpowiednich umiejętności. Można łatwo zauważyć sukcesywnie wprowadzane coraz nowocześniejsze roboty i automaty na halach produkcyjnych, a w sklepach coraz częściej spotykane są kasy samoobsługowe. Maszyny, roboty i komputery coraz częściej zapełniają miejsca pracy, w których od człowieka wymagana była możliwie duża dokładność, powtarzalność i przede wszystkim umiejętności manualne i fizyczne (kosztem aktywności intelektualnej). Jednocześnie powstaje coraz więcej miejsc pracy w firmach programistycznych czy przy obsłudze robotów i maszyn. Na całym świecie można zauważyć trend, który wskazuje na zwiększający się średni iloraz IQ wraz z każdym kolejnym pokoleniem. To oraz rozwój technologiczny pozwalają eliminować mniej wymagające czynności, które człowiek musi wykonywać, na rzecz tych, w których ludzki umysł jest na razie niezastąpiony. Przygotowanie dziecka na czasy, w których umiejętność programowania będzie niezbędna dla większości ludzi, to zapewnienie mu lepszego startu – zarówno w szkole, jak i w dorosłym życiu. Marka Ozobot tworzy urządzenia, które umożliwiają naukę logicznego myślenia oraz podstaw programowania w formie przyjemnej zabawy.

Jak działają roboty Ozobot?

Roboty Ozobot to urządzenia wyposażone w układ jezdny, diody i zestaw różnych czujników. Dzieci mogą programować roboty, po prostu rysując odpowiednimi kolorami ścieżki, którymi robot będzie podążał. W ten sam sposób mogą one także korzystać ze specjalnie przygotowanych puzzli, na których są nadrukowane linie w odpowiednich kolorach. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne dla uczniów, którzy nie mają jeszcze dostatecznie dobrze rozwiniętych umiejętności motorycznych, aby prawidłowo rysować komendy dla robotów.  Nauczanie z wykorzystaniem puzzli, a następnie rysowanie jest najlepszym rozwiązaniem dla najmłodszych użytkowników oraz dla tych początkujących. Ci, którzy dobrze już opanowali taką metodologię, będą mieli znacząco ułatwione zadanie, jeśli chcieliby skorzystać z możliwości programowania z wykorzystaniem języka Blockly na komputerze, tablecie czy telefonie.

Czego Ozoboty uczą dzieci?

Ozobot to narzędzie dydaktyczne, które jest w stanie nauczyć dziecka charakterystycznego sposobu abstrakcyjnego myślenia. Dzięki takim umiejętnościom dziecku będzie łatwiej programować w przyszłości znacznie trudniejsze programy. Oprócz tego Ozoboty są w stanie wspomagać naukę takich umiejętności jak rysowanie, praca w grupie oraz przede wszystkim w jasny sposób umożliwiają zrozumienie pojęć “komenda”, “pętla logiczna”, “line follower”, “skrypt” i wiele innych. Najważniejsze jest pełne zrozumienie danego tematu, co przychodzi naturalnie dzięki intuicyjnemu sposobowi nauczania. Dzieci mogą błędnie układać trasy i próbować różnych rozwiązań, obserwując skutki – to bardzo motywujący i interesujący sposób na naukę programowania.

Ozoboty w szkołach

Ozoboty są przygotowane w taki sposób, aby w prosty sposób mogły stanowić integralną część zajęć lekcyjnych w szkole lub przedszkolu. Niewielkie robociki są zaprojektowane tak, aby nie wymagały skomplikowanych operacji łączenia kablami z innym sprzętem ani konfigurowania bezprzewodowych połączeń. Do prawidłowej pracy wystarczy robot, ładowarka, puzzle i mazaki. To doskonała propozycja dla szkół i przedszkoli – nauka z robotami Ozobot doskonale wpisuje się w nurt nauczania STEAM. Jest to podejście edukacji interdyscyplinarnej, której celem jest nauka o szeroko pojętej naturze świata (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering), sztuce (Arts) i matematyce (Mathematics). Dzięki robotom Ozobot dzieci mogą łączyć teorię z praktyką – po zaprogramowaniu robota obserwują jego działanie w rzeczywistości (a nie na przykład w wirtualnym świecie).

Co dokładnie oferujemy?

W ofercie posiadamy przede wszystkim Ozoboty BIT oraz nowsze Ozoboty Evo. Te są wyposażone w większą ilość czujników, mają wbudowane głośniczki oraz diody LED – są w stanie wchodzić w interakcje z innymi Ozobotami oraz samodzielnie podejmować decyzje i wykonywać zadania na ich podstawie (po odpowiednim zaprogramowaniu). Oferujemy także różne zestawy kilku Ozobotów z dołączonymi akcesoriami – to pozycje, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla szkół czy przedszkoli. Akcesoria można kupić również osobno – między innymi specjalne maty do kodowania, drewniane puzzle, zeszyty, specjalne krążki do kodowania oraz książki z serii “Kodowanie na dywanie”. Warto również zwrócić szczególną uwagę na specjalne wydania poradników z propozycjami scenariuszy lekcyjnych z wykorzystaniem robotów Ozobot. To materiały dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów i będą szczególnie przydatne dla nauczycieli prowadzących takie zajęcia.

Misją firmy Abilix jest szerzenie wiedzy i umiejętności programistycznych już od najmłodszych lat. Produkty mogą być używane zarówno przez dorosłe osoby, jak i przez dzieci, jednak głównym celem jest rozwój najmłodszych w tym kierunku. Aby takie zestawy mogły dotrzeć do jeszcze większej ilości uczniów, marka postanowiła zaoferować klientom specjalne, autorskie scenariusze lekcyjne, które są dostosowane do polskiej podstawy programowej. To materiały, które powstały w wyniku współpracy doświadczonych nauczycieli i wybitnych inżynierów. Szkoła zamawiająca swoje zestawy otrzyma 23 scenariusze lekcyjne, zawarte w dedykowanym podręczniku nauczycielskim, wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem tematów i rozwiązaniami zadań dla uczniów. Dodatkowo w komplecie znajduje się dostosowany podręcznik ucznia oraz szczegółowe instrukcje obsługi robotów i języków programowania. W ramach każdej lekcji użytkownik łatwo znajdzie odniesienie do podstawy programowej, która obowiązuje w Polsce. Każdy z tematów jest poprzedzony odpowiednim wprowadzeniem ułatwiającym zrozumienie całości. Wewnątrz znajdują się także szczegółowe instrukcje wspomagające budowę modelu zawartego w lekcji oraz propozycja podziału lekcji na poszczególne etapy.

Aplikacja mobilna

Niezaprzeczalną zaletą wszystkich zestawów edukacyjnych Abilix Krypton jest dostęp do dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne (z systemami Android i iOS). Jest to darmowy program, który pozwala w intuicyjny sposób poznawać podstawy programowania sensorów i na przykład silników DC. Dzięki nabywanym umiejętnościom użytkownik jest w stanie „ożywić” zbudowany przez siebie model robota. Kodowanie może odbywać się za pomocą prostego programu wspomagającego użytkowników, którzy nie mieli jeszcze styczności z programowaniem – nazywa się „Project Program ING drag & drop”. Innym sposobem jest wykorzystanie przygotowanych schematów blokowych (Flow Chart), które są przyjazne dla młodszych użytkowników i mogą przydać się w przyszłości na przykład podczas programowania w środowisku Simulink z pakietu Matlab, często stosowanym w branży automatyki czy robotyki. Ostatnim sposobem, dzięki któremu użytkownik może programować, jest Abilix Scratch. To rodzaj programowania, które opiera swoje działanie na wykorzystaniu popularnego systemu Scratch. 

Dlaczego warto skorzystać z zestawów Abilix Krypton?

Zestawy Abilix Krypton to wyjątkowa propozycja, która sprawdzi się nie tylko dla Ciebie i Twojego dziecka w domu – to także doskonały materiał do nauki w szkole. Każdy użytkownik dzięki przemyślanym projektom będzie rozwijał umiejętności logicznego myślenia, współpracy w grupie, nabędzie nowe umiejętności związane z robotyką i programowaniem.