MakeBlock to firma specjalizująca się w tworzeniu zabawek edukacyjnych. Większość produktów skierowanych jest do dzieci w różnych przedziałach wiekowych – bawiąc się, mogą one jednocześnie uczyć się programowania oraz czerpać podstawową wiedzę o robotyce. Urządzenia i zestawy projektowane są przez doświadczonych inżynierów oraz osoby specjalizujące się w dziedzinie edukacji. Zabawki pomagają uczyć się programowania dotykowego, języka Python czy programowania blokowego, a część z nich przygotowanych jest do współpracy ze smartfonami czy z platformą Arduino. Zestawy dzięki dużej ilości dostarczonych elementów umożliwiają tworzenie różnorodnych robotów. Warto skorzystać z oferty tego producenta i wspomóc swoje dziecko w rozwijaniu poprzez zabawę umiejętności, które przydadzą mu się w przyszłości.

MakeBlock

MakeBlock to światowej klasy producent oferujący rozwiązania edukacyjne wpisujące się w podejście edukacyjne STEAM. Obejmuje ono wiele dyscyplin, w tym poznawanie różnych technologii, sztuki czy matematyki. Zachęca też dzieci do odkrywania i rozwiązywania prawdziwych problemów, które zawarte są w zabawie. Jest to sposób na rozwijanie logicznego myślenia, kreatywności, umiejętności pracy w zespole oraz wielu innych praktycznych umiejętności. Misją firmy jest umożliwienie ludziom urzeczywistniania pomysłów i przekształcania ich w rzeczywiste obiekty. Produkty mogą być wykorzystywane z powodzeniem zarówno przez dzieci w różnym przedziale wiekowym, jak i przez dorosłych.

Co oferujemy? Zestaw Ultimate Robot Kit 2.0

W naszej ofercie znajdziesz przede wszystkim szeroki wybór pojedynczych robotów, akcesoriów do nich oraz całych zestawów do samodzielnego złożenia przez użytkownika. Jedną z najciekawszych pozycji jest Zestaw Ultimate Robot Kit 2.0. To jeden z najbardziej rozbudowanych produktów, który dzięki bardzo dużej ilości elementów może być złożony na bardzo wiele sposobów. Producentowi chodziło o to, aby – dając szerokie możliwości użytkownikowi – wymusić na nim kreatywność podczas budowania konstrukcji mechanicznych i statycznych oraz podczas ich programowania. W opisywanym zestawie jednostkę logiczną pełni MegaPi – urządzenie wyposażone w mikrokontroler ATmega 2560 i kompatybilne z Arduino Mega. Sterownik można zaprogramować przy pomocy graficznego języka mBlock, który został oparty na Scratchu 2.0 – to język programowania, który został stworzony specjalnie dla dzieci w wieku od około ósmego roku życia wzwyż. Metoda programowania polega na układaniu wizualnie przedstawionych puzzli. Dzięki nim łatwo można tworzyć interaktywne gry, animacje lub muzykę – to znakomite narzędzie, które w prosty sposób uczy podstaw programowania. Programowanie może również odbywać się za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne oraz (dla bardziej zaawansowanych użytkowników) z wykorzystaniem Arduino IDE i dołączonym zestawem bibliotek. Zestaw zawiera oczywiście również elementy do złożenia samego urządzenia. Są to między innymi trzy silniki DC (z enkoderami optycznymi, dzięki którym użytkownik może dokładnie określać pozycję wału silnika), elementy konstrukcyjne wykonane z anodowanego aluminium, żyroskop, czujnik odległości, podwójny czujnik linii, adapter RJ25, wyzwalacz, moduł Bluetooth (do bezprzewodowej komunikacji) czy chwytak. Warto zaznaczyć, że wszystkie elementy konstrukcyjne są zaprojektowane tak, żeby były kompatybilne z popularnymi klockami Lego. Takie rozwiązanie otwiera jeszcze szersze możliwości rozbudowy konstrukcji urządzenia. Do tego wszystkiego dołączona jest instrukcja budowy 10 różnych konstrukcji, takich jak manipulator z jednym ramieniem poruszający się na gąsienicach, wózek do aparatu fotograficznego i robot balansujący, który jest w stanie samodzielnie poruszać się i balansować, operując jedynie dwoma kołami umieszczonymi na jednej osi z dwoma silnikami.

Co jeszcze oferujemy w tym dziale?

Dla najmłodszych

Oprócz wspomnianego zestawu, który jest najbardziej rozbudowanym produktem, oferujemy także urządzenia przeznaczone dla młodszych użytkowników. Jest nim między innymi mTiny Genius Kit, czyli robot edukacyjny, przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Urządzenie wyposażone jest w kontroler Tap Pen, dwoje oczu to wyświetlacze, a programowanie odbywa się z wykorzystaniem fizycznych bloków. Na twarzy robota mogą wyświetlać się różnego rodzaju emocje (10 rodzajów) oraz jest w stanie wyemitować ponad 300 różnych efektów dźwiękowych. Bardzo dużą zaletą jest brak konieczności korzystania z ekranu, aby programować robota. Wszystkie konieczne interakcje wykonywane są za pomocą fizycznych elementów, takich jak puzzle i mapa. Głównym założeniem jest interakcja za pomocą dotyku – nauka poprzez kinestetykę i namacalny język programowania. Innym przykładem jest robot Codey Rocky – urządzenie składające się z dwóch modułów, które łączą się ze sobą magnesami. Obie części to inteligentne urządzenia: Rocky to robot mobilny wyposażony w gąsienice, dzięki którym może poruszać się po różnych powierzchniach, a Codey to inteligentny pilot IR (działający na podczerwień) współpracujący z różnymi urządzeniami, na przykład telewizorem. Oba elementy po połączeniu dają jeszcze większe możliwości niż osobno. Urządzenie można łatwo programować w środowisku mBlock (Scratch) lub Python (dla bardziej zaawansowanych użytkowników). Warto dodać, że konstrukcja robota jest kompatybilna z MakeBlock Neuron oraz z klockami Lego Technic. Ma też wbudowany wyświetlacz LED, głośnik, nadajnik i odbiornik podczerwieni potencjometr, sensory światła i dźwięku, trzy przyciski, akcelerometr, żyroskop, sensor kolorów, czujniki odległości i silniczki prądu stałego. W prosty sposób jest w stanie łączyć się na przykład z komputerem za pośrednictwem wbudowanego interfejsu WiFi. Jedną z największych zalet jest fakt, że nadaje się do nauki programowania zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych bardziej zaawansowanych użytkowników. 

Inne propozycje

Asortyment uwzględnia również wiele innych zestawów do budowy i  gotowych robotów oraz przede wszystkim dużą ilość narzędzi, dzięki którym użytkownik jest w stanie rozbudowywać urządzenia od producenta MakeBlock. Warto skorzystać z tego typu oferty, ponieważ obecny rozwój technologii sprawia, że w niedalekiej przyszłości na świecie będzie potrzebnych o wiele więcej niż obecnie wykształconych inżynierów umiejących programować, przy czym już w tej chwili odczuwalny jest ich deficyt. Zapewniając swojemu dziecku pomoc, od samego początku wspomagasz jego ogólny rozwój i sprawiasz, że w przyszłości będzie w znacznie lepszej sytuacji, znając już podstawy programowania i robotyki.