Klocki Lego do budowy i programowania robotów to świetny pomysł na naukę elektroniki oraz kodowania w formie zabawy.

Sprawdź, na czym polega nauka robotyki z Lego i jaka jest oferta klocków Lego do programowania dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych.

Robotyka z Lego – historia i zasada działania

Lego to znana na całym świecie marka, która słynie przede wszystkim z tworzonych przez siebie od lat 50. XX wieku klocków umożliwiających budowanie rozmaitych konstrukcji. W latach 70. firma przedstawiła klientom kolekcję Lego Technic, która oprócz zwykłych klocków w rozmaitych kształtach zawierała także różne elementy konstrukcyjne i montażowe (koła, ośki, gąsienice, krzyżaki etc.) oraz elektroniczne (silniki, siłowniki, reflektory itp.). Takie rozwiązanie umożliwiło tworzenie zaawansowanych, ruchomych konstrukcji i maszyn.

Rozwinięciem tego pomysłu są serie do nauki elektroniki, programowania i robotyki dla dzieci – Lego WeDo i Lego Mindstorms. Oprócz wspomnianych elementów, zestawy zawierają również mikrokontrolery, czujniki i wiele innych komponentów elektronicznych, które umożliwiają nie tylko budowanie robotów, ale także ich programowanie.

Programowanie Lego: nowoczesna nauka kodowania i nie tylko

Budowanie i programowanie z Lego to klasyczny przykład nauki przez zabawę dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Radość płynąca z tworzenia konstrukcji z klocków i wprawiania ich w ruch jest tu połączona z poznawaniem praktycznych umiejętności, między innymi zasad działania elementów elektronicznych, podstaw programowania czy praw fizyki związanych na przykład z tarciem lub energią elektryczną. Ponadto klocki Lego w połączeniu z elektroniką pozwalają rozwijać zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną i umiejętność rozwiązywania problemów.

Programowanie klocków Lego z serii WeDo i Mindstorms jest możliwe przy użyciu intuicyjnej metody graficznej, dzięki czemu dzieci mogą bez przeszkód rozpocząć naukę kodowania i w przyszłości z łatwością wykorzystać nabyte umiejętności w bardziej wymagających zadaniach, na przykład podczas tradycyjnego programowania z pomocą tekstowych komend w różnych środowiskach programistycznych.

Robotyka Lego dla dzieci w młodszym wieku

Lego WeDo to seria klocków Lego do programowania i nauki robotyki przeznaczona dla dzieci w wieku od siedmiu do dwunastu lat. Pojedynczy zestaw umożliwia zbudowanie i zaprogramowanie aż kilkunastu różnych robotów, co pozwala dzieciom na zrozumienie zasady działania oraz różnorodności zastosowań każdego z zawartych w komplecie elementów konstrukcyjnych i elektronicznych. Oprócz konkretnych umiejętności motorycznych oraz wiedzy z zakresu elektroniki i robotyki, korzystanie z Lego WeDo jest świetną okazją do nauczenia dziecka podstaw metodologii naukowej, a także analizowania i rozwiązywania problemów. Ponadto zestawy pobudzają kreatywność i zachęcają do eksperymentowania z dostępnymi komponentami mechanicznymi oraz elektronicznymi.

Klocki Lego do programowania dla starszych dzieci i młodzieży

Lego Mindstorms to seria klocków będąca odpowiednikiem Lego WeDo przeznaczonym dla dzieci i młodzieży powyżej dwunastego roku życia. Podobnie jak jej siostrzana kolekcja, pozwala rozwijać kreatywność i zdobywać przydatne umiejętności z zakresu elektroniki, fizyki, robotyki oraz programowania. Seria uczy również prawidłowych metod planowania, prototypowania i konstruowania urządzeń elektronicznych, a także analizowania i interpretowania danych z czujników czy posługiwania się najistotniejszymi pojęciami technicznymi.

Lego do programowania w edukacji STEAM

Klocki Lego do programowania z serii WeDo i Mindstorms są wykorzystywane do nauki robotyki w szkołach na całym świecie. Ważną zaletą nauki robotyki z Lego jest możliwość tworzenia bardzo zróżnicowanych konstrukcji przy pomocy tych samych zestawów, co wspiera twórcze myślenie i przyczynia się do rozwijania kreatywności. Ponadto klocki Lego do programowania wspierają młode osoby we wszechstronnym poznawaniu świata, a także uczeniu się metody naukowej oraz pokonywania napotykanych trudności, dlatego znakomicie wpisują się w ideę edukacji STEAM.

Jak oceniasz ten wpis blogowy?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis.

Zobacz również

Leave a comment