Spis treści:
Dynamiczny rozwój nauki i techniki powoduje wzmożony wzrost zapotrzebowania na specjalistów. Z tego powodu niezbędne jest skorzystanie z odpowiednich narzędzi dydaktycznych, do których zalicza się nie tylko minikomputery czy makiety układów elektronicznych, ale także roboty edukacyjne.
Robot edukacyjny dla dzieci
W artykule tym przedstawiono kilka atrakcyjnych modeli robotów dla dzieci zaprojektowanych do celów edukacyjnych zgodnie z założeniami podejścia STEAM.
Microduino Itty Bitty Buggy
Już sama nazwa Microduino zdradza, że jest to jeden z wielu efektów ewolucji ekosystemu Arduino. Zestaw ten może współpracować z płytkami Arduino (np. UNO R3) oraz środowiskiem Arduino IDE, z którego możesz zaprogramować robota. Zawiera on elementy umożliwiające zbudowanie modularnych robotów o szkielecie oraz schemacie ruchowym nawiązujących do takich zwierząt jak ptak dodo, leniwiec czy biedronka. Robot Itty Bitty Buggy znakomicie współpracuje ze środowiskiem Scratch, które jest szczególnie polecane dla początkujących w programowaniu. Możliwości robota Microduino możesz dodatkowo rozszerzyć, instalując doczepne moduły mCookie takie jak 3-osiowy żyroskop MEMS z akcelerometrem, miniaturowa matryca LED RGB czy też wyświetlacz OLED. Robot Microduino współpracuje także ze środowiskiem Python, dzięki czemu możesz jeszcze bardziej zwiększyć jego standardowe możliwości projektowe.
Ozobot Bit
Ozobot Bit to kolejny robot edukacyjny dla dzieci, który jest dowodem na to, że dobra zabawa i efektywna nauka idą ze sobą w parze. Robot może być zaprogramowany na wiele sposobów, np. do wykonywania określonych sekwencji ruchów, także synchronicznie z odtwarzaną muzyką. Ozobot Bit może również rozpoznawać kolory i reagować na nie odpowiednio zaprogramowanymi ruchami. Podwozie zostało wyposażone w czujnik linii, dzięki czemu może on też śledzić swój tor ruchu (line follower). Wykorzystując dołączone oprogramowanie, możesz nauczyć robota różnych czynności. Programowanie tego modelu rozwija u uczniów nie tylko wiedzę z zakresu robotyki, ale także kompetencje twórcze i wyobraźnię artystyczną. Ozobot Bit jest również oferowany w zestawach zawierających sześć robotów – zostały one zaprojektowane z myślą o zajęciach grupowych. Z pewnością znakomicie sprawdzą się jako pomoc dydaktyczna podczas zajęć z informatyki, a także innych kursów edukacyjnych związanych z robotyką i programowaniem.
DJI RoboMaster S1
DJI jest marką znaną przede wszystkim z najwyższej jakości bezzałogowych statków powietrznych sterowanych drogą radiową, głównie dronów. Tym razem firma postanowiła wejść na rynek produktów związanych z edukacją techniczną. Potężny, rozbudowany robot DJI RoboMaster S1 umożliwia poznanie praktycznych aspektów dotyczących szeroko rozumianej matematyki, fizyki i informatyki w ujęciu praktycznym. Konstrukcja robota oraz dołączone do niego oprogramowanie może zostać poddane modyfikacji z poziomu użytkownika docelowego. Jego budowanie polega na łączeniu ze sobą modułów, również z użyciem połączeń śrubowych i przewodowych. Procesor odznacza się wysoką mocą obliczeniową niezbędną do kontroli nad stabilnym przemieszczaniem się robota oraz nad przetwarzaniem obrazu przechwytywanym za pomocą wbudowanej kamery o rozdzielczości matrycy wynoszącej 5 Mpix. Dzięki temu obraz ma bardzo dobrą jakość oraz niską latencję, nawet kiedy robot przemieszcza się po bardzo nierównym terenie na swoich 12-rolkowych kołach. Za jego napęd odpowiada silnik bezszczotkowy prądu stałego, nad którego stabilnością pracy czuwa sterownik z zamkniętą pętlą sprzężenia zwrotnego. Robot od DJI może być zaprogramowany zarówno w środowisku Python, jak i Scratch, dzięki czemu stanowi on ciekawą ofertę dla zaawansowanych oraz początkujących pasjonatów programowania.