Lego to marka, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju wielu umysłów dzisiejszych inżynierów, magistrów i doktorów. Klocki przeznaczone dla dzieci rozwijały ich wyobraźnię, pobudzały kreatywność, a dorosłym w przyjemny sposób wypełniały czas. Od wielu lat klocki Lego pełniły również rolę doskonałych narzędzi do tworzenia prototypów urządzeń z dziedziny robotyki. Firma Lego oferuje dzisiaj już trzecią edycję popularnej serii Lego Mindstorms, która ma za zadanie zapewnić użytkownikom jeszcze większe możliwości w budowaniu skomplikowanych konstrukcji, a następnie w “ożywianiu” ich. Wybierając zestaw z tej serii, będziesz w stanie zbudować i zaprogramować w pełni działającego, inteligentnego robota reagującego na otoczenie.
Lego Mindstorms
Marka Lego to nie tylko firma produkująca zabawkowe klocki dla dzieci. To przede wszystkim ludzie, których misją jest szerzenie połączenia dobrej zabawy, rozwijania kreatywności i zdobywania praktycznej wiedzy przez najmłodszych. Lego Mindstorms daje możliwości nie tylko budowania skomplikowanych konstrukcji, ale także ożywianie ich, korzystając z dzisiejszych technologii. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju produktów jest ich kompatybilność wsteczna. Oznacza to przede wszystkim, że najnowsza (trzecia) edycja Mindstorm będzie w pełni kompatybilna ze wszystkimi poprzednimi wersjami. Przykładowo – jeżeli posiadasz już zestaw z pierwszej edycji tej serii, to kupując części do trzeciej edycji, możesz wszystkie ze sobą połączyć i stworzyć jeszcze ciekawszego robota. Wszystkie czujniki i urządzenia wykonawcze będą współpracowały z najnowszym sterownikiem. Dodatkowo jeżeli posiadasz również klocki ze swojego dzieciństwa lub z dzieciństwa swoich dzieci, wiele elementów może okazać się przydatnych do budowy nowych urządzeń.
Dla kogo przeznaczone jest Lego Mindstorms
Lego Mindstorms, podobnie jak wszystkie inne klocki Lego, były sprzedawane z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży, jednak bardzo wielu dorosłych wciąż korzysta z nich w ramach rozrywki lub do wykonywania różnego rodzaju zadań, w których klocki okazują się bardzo przydatne. Przykładowo na wielu uczelniach technicznych powszechna jest praktyka, w której studenci wykonują prototypy swoich urządzeń, wykorzystując w tym celu klocki Lego. Seria taka jak Mindstorms wyposaża użytkowników w dedykowane rozwiązania z dziedziny robotyki, które otwierają nowe, szersze możliwości.
Co dokładnie oferujemy?
Lego Mindstorms EV3 – zestaw bazowy
W naszej ofercie jednym z popularniejszych produktów jest “Lego Mindstorms EV3 – zestaw bazowy”. To zestaw narzędzi, dzięki którym użytkownik będzie w stanie zbudować w pełni działającego i sprawnego robota. Lego udostępnia swoje własne propozycje przykładowych robotów, z których można bezpłatnie skorzystać. Jest to między innymi “Everstorm” (robot przypominający Indianina), “Reptar” (robot przypominający węża) czy “Spiker” (robot przypominający węża. W zestawie dostępne są klocki różnego rodzaju i kształtu, czujniki w dopasowanych obudowach umożliwiających proste połączenie ich z innymi elementami konstrukcji oraz elementy mechaniczne i napędowe. Najnowsza wersja Mindstorm wyróżnia się przede wszystkim załączonym jeszcze szybszym niż poprzedni procesorem z rdzeniem ARM o taktowaniu około 300 MHz, wyświetlaczem LCD czy portem na karty pamięci. Mikrokontroler pełniący funkcję elementu logicznego pozwala na jednoczesne podłączenie 4 silników, umożliwia komunikację za pośrednictwem modułu WiFi (co w ostatecznym rozrachunku umożliwia sterowanie urządzeniem przez internet), dodatkowe serwo oraz czujniki podczerwieni i sensory rozpoznające kolory.
Lego Mindstorms EV3 + zasilacz – pakiet edukacyjny z oprogramowaniem Lego
Droższym, przykładowym produktem jest pakiet edukacyjny Lego Mindstorms EV3 z oprogramowaniem. To zestaw bardziej rozbudowany niż opisany powyżej zestaw bazowy. Producent zapewnia, że jego produkt da możliwość projektowania i budowania znakomitych robotów, które będą do swojego działania wykorzystywały różnego rodzaju silniki, serwa, koła, osie, sensory i wiele podobnych elementów, co otwiera szerokie pole do kreatywnego wykorzystania takich możliwości. W materiałach dydaktycznych znajdują się instrukcje wykonania oryginalnych robotów LEGO – aby je wykonać, konieczna jest prawidłowa interpretacja dwuwymiarowych rysunków, na których przedstawiony jest ich sposób złożenia.
Oprogramowanie EV3
Oprogramowanie EV3 to specjalnie stworzony na potrzeby serii Mindstorms, graficzny język programowania robotów. Środowisko jest wyposażone w moduł odpowiadający za analizę danych i umożliwiający na przykład zaprogramowanie różnych wartości progowych, po których przekroczeniu będzie następowała na przykład ustalona reakcja. Całość jest stworzona w taki sposób, aby możliwie najbardziej intuicyjnie mogła być obsługiwana przez najmłodszych robotyków, ale jest przy tym zachowana idea programistyczna, dzięki której dziecko będzie mogło lepiej zrozumieć operacje, które zadało. Oprogramowanie opiera się na popularnym systemie LabVIEW, który często jest wykorzystywany w różnego rodzaju przedsięwzięciach naukowych i przemysłowych. Warto również zwrócić uwagę, że wraz ze środowiskiem programistycznym dołączony jest tutorial, dzięki któremu użytkownik będzie mógł z łatwością i pełnym zrozumieniem wszystkich działań prawidłowo skonstruować własnego robota. W ramach poszczególnych lekcji widz dowie się, w jaki sposób zaprogramować swój pierwszy, najprostszy ruch, aby później nauczyć się uzależniać go i regulować, korzystając z różnych operacji matematycznych i danych z czujników.
Co zawiera zestaw?
W zestawie znajdziesz wysokiej jakości, interaktywne serwomechanizmy, które są wyposażone w dokładne czujniki obrotu. Dzięki takim urządzeniom będziesz mógł precyzyjnie sterować każdym ruchem robota, otrzymując przy tym informację zwrotną na przykład o aktualnym położeniu ramienia robota. Takie narzędzia jak ultradźwiękowy czujnik odległości, czujniki dotyku czy żyroskop pozwolą odnaleźć się robotowi w różnych warunkach i podejmować aktywne relacje ze swoim otoczeniem. Zestaw zawiera także takie elementy jak dedykowany akumulator (w wygodnej obudowie Lego), kable połączeniowe, 541 klocków Lego Technic oraz zasilacz do ładowania i szczegółową instrukcję.
Jakie korzyści płyną z korzystania z Lego Mindstorms?
Osoba korzystająca z takich narzędzi bardzo szybko uczy się inżynierskich metod pracy. Zakładają one, że przed przystąpieniem do budowy warto wykonać plan (między innymi, biorąc pod uwagę posiadane narzędzia). Gotowe urządzenie należy przetestować na różne sposoby, a następnie nanieść poprawki. Warto również zwrócić uwagę, że podczas pracy konieczne jest wykorzystywanie różnych narzędzi matematycznych, na przykład analizując wielkości fizyczne odczytane z czujników. Takie doświadczenie jest bardzo pouczające i pomaga w naturalny sposób poznawać język techniczny oraz zrozumieć wiele nieznanych wcześniej pojęć. Jednym z ważniejszych aspektów podczas budowy robota jest poznanie podstaw programowania, które w przyszłości mogą być konieczne przy bardzo wielu zawodach. Już dziś umiejętności programistyczne są niezbędne nie tylko dla programistów, ale również dla elektroników, robotyków, automatyków i wielu innych inżynierów z innych dziedzin.
Oprogramowanie edukacyjne
Firma Lego w 2016 roku postanowiła na stałe darmowo udostępnić pełną wersję swojego oprogramowania edukacyjnego. Można je łatwo znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.
Co jeszcze oferujemy?
Oprócz różnego rodzaju zestawów startowych w naszej ofercie możesz znaleźć zapasowe lub dodatkowe części, które będziesz mógł wykorzystać do budowy robotów. Są to między innymi moduły WiFi na USB, zestawy dodatkowych klocków, dedykowane zasilacze, żyroskopy, czujniki odległości, kolorów, podczerwieni, dotyku, elementy logiczne, materiały dydaktyczne i wiele innych.